четверг, 2 апреля 2020 г.

Урок "Уподібнення приголосних звуків" 5 клас


Тема:  Уподібнення приголосних звуків

Мета:  - закріпити знання про приголосні звуки, їх вимову і написання та уподібнення приголосних звуків; розвивати усне і писемне мовлення, фонетичний слух, логічне мислення учнів; виховувати наполегливість, навички самостійної роботи
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ.  Мотивація навчальної діяльності 
Учитель: Ідучи на урок, я зустріла незвичайного листоношу – Сніговика. Він приніс нам листівку від Діда Мороза. Та ось біда: потрапив наш поштарик у заметіль. Бешкетниця-завія перемішала букви у словах.  Давайте прочитаємо лист.
Лист від Діда Мороза
Любі діти!
Вітаю вас з наступаючим Новим Роком!
    Мені нелехко дістатися до вас по вохкому снігу. Тому надсилаю вам ялинку з чарівними прикрасами.
    Сніговик виграв бородьбу з негодою і вуришив у путь.
Бажаю вам щасливого й сніжного
Нового Року!
Учитель: Що здалося вам дивним у цьому листі?  Зверніть увагу на виділені слова. Що ви помітили?  (Очікувані відповіді: слова написано неправильно. Вони записані не за правилами, а так, як ми їх чуємо)
Учитель: Який звук змінився?  ( дзвінкий [г]  став подібний  до глухого  [ х] )
Це уподібнення. Відкрийте зошити, запишіть число і тему уроку.
ІІІ.  Вивчення нового матеріалу
Учитель: Дзвінкі приголосні звуки в українській мові завжди вимовляються дзвінко.  Виняток із правила становить дзвінкий [г] , який у вимові перед глухим приголосним  може уподібнюватись до парного глухого.
Робота з книгою біля дошки і в зошитах.
Учитель: Подивіться, хурделиця сплутала у сніговика телеграми. Давайте допоможемо йому їх відновити.
(Дописати  прислів’я за початком, вставляючи пропущені букви. Слова, в яких відбувається уподібнення, записати фонетичною транскрипцією)
Важко у навчанні –                                   ложка   дьо...тю 
Пташка мала, а                                           ле...ко  в  праці                            
На  діжку меду –                                        кі...ті  гострі
Учитель: Молодці, діти, швидко впоралися із завданням.
Проблемне питання.
-         Чим відрізняються звуки [т/] — [д/]?
-          Як треба написати і вимовити слово: боротьба   чи  бородьба?  (Учні вимовляють спочатку по складах, потім швидше)
-         Як ви думаєте, що відбуватиметься з глухим приголосним перед дзвінким?   
Робота з підручником біля дошки і в зошитах.
Учитель:  Правопис цих слів можна перевірити.
 «Взаємоперевірка». ( Слова, записані фонетичною транскрипцією, необхідно  правильно записати)
Скласти текст з трьома словами на вибір.
КАРТКА 1
Прочитайте слова, подані у звуковому записі. Запишіть їх буквами.
 [проз’ба] , [р’уґзак] , [одже] , [еикзамеин] , [веилиґдеин’] , [л’іджба]
  Учитель: Впоралися ми і з цим завданням.
Завдання для декількох груп https://learningapps.org/display?v=pifasfdej01
ІV. Закріплення набутих знань
КАРТКА 2.
Знайдіть і виправте помилки, підкресліть орфограми.
Швитко наближається світанок. Здалеку повіяло вохкістю. Лехкий вітерець кружляє у танку сніжинки. Дід Мороз поспішає на воґзал. У рюґзаку  в нього новорічні  подарунки.
Учитель: Молодці! Завдання на дошці (с/р)
Виконання тестових завдань
1. У котрому рядку в словах неправильно вставлені сумнівні приголосні?
а) Нігті, дьогтю, кігті;
б) вокзал, рюкзак, казка, рибка;
в) лехко, вохко, бородьба, прозьба.
2. Уподібнення приголосних звуків відбувається в усіх словах у рядку:
а) просьба, казка, кузня;
б) вокзал, рюкзак, кігті;
в) дігтяр, ходьба, айсберг.
3. Уподібнення приголосних звуків не відбувається в рядку:
а) боротьба;
б) грядка;
в) молотьба.
V. Підсумки уроку. Оцінювання учнів
- Що таке уподібнення приголосних звуків?
- Коли воно відбувається?Поясніть на прикладах.
- Як перевірити правопис слів із приголосними , які уподібнюються?
- Навіщо нам знати ці правила орфоепії та орфографії?
«Рефлексія»    - Чи корисну інформацію я отримав на уроці?
                          - Чи добре я працював на уроці?
               - Який у мене настрій  після уроку? (намалювати смайлик)

V. Домашнє завдання
- Вивчити теоретичний матеріал у підручнику ( стор. 128 – 129)
- Зі словами із пам’ятки скласти речення (4 – 5 слів); за бажанням – скласти зв’язну розповідь із цими словами


Комментариев нет:

Отправить комментарий